Diverse

(side 1 af 1)
Katalognr.

201 R
BRONZEFAD med indgraveret Ravnemærke, Stormgarden-mærke og datoen 7-2-1943. Stormgarden var en antisemitisk enhed dannet af Aage H. Andersen. Ø: 32 cm.
Kat.nr.:
6000
202 K
Bronzestatuette af Kong Christian X til hest. Signeret: (Johan) Galster 41. Stemplet: Madsen & T. Baagøe. Størrelse: 16 x 5,5 x 14 cm.
Kat.nr.:
600
203 A
D.N.S.A.P. Propaganda-mærkat til fordel for partiet. Udgivet af Hovedkontoret i Bovrup. Postfrisk 4-blok.
Kat.nr.:
204 P
FOTOKOPI af KATALOG: Posthistorie vedrørende danske i tysk krigstjeneste under 2. Verdenskrig 1939-1945 af Arne Kjeldsen Larsen på Frost Forlag.
Kat.nr.:
205 A
JULEPYNT. I form af Ridderkors med glimmer, hagekors og små julekugler. Størrelse: 5 x 5 cm.
Kat.nr.:
800
206 P
Katalog: Nationalsocialistiske Mærkater 1930-45 af Peter Poulsen & Max Bjarne Hansen, 2018. 83 sider.
Kat.nr.:
150
207 P
Katalog: Nationalsocialistiske Postkort 1930-45 af Peter Poulsen & Max Bjarne Hansen, 2019. 122 sider.
Kat.nr.:
150
208 A
MÆRKAT. D.N.S.A.P. Kontingentmærke, 50 Øre, brun i 15-blok.
Kat.nr.:
800
209 O
MÆRKAT. N.S.A.P. Propaganda-mærkat: Til Kamp! - For Sejr! Postfrisk helark med 10 mærkater. Venstre margin mangler.
Kat.nr.:
1100
210 O
MÆRKATER. Planche med diverse mærkater.
Kat.nr.:
211 A
P-stofmærke. Polske civilarbejdere i Tyskland skulle bære dette mærke i 1940.
Kat.nr.:
550
550